وبلاگ - آخرین اخبار

تاریخچه زنبور عسل

آنچه تاکنون مشخص شده این است که زنبور عسل خیلی پیش از انسان در روی زمین وجود داشته است. اولین اثر وجودی انسان روی زمین که در کاوش های زمین شناسی به دست آمده متعلق به ششصد هزار سال پیش است و حال آنکه همین کاوشهای علمی در اعماق زمین نشان می دهند زنبورعسل حدوداً ۱۵۰ میلیون سال پیش وجود داشته است. البته زندگی زنبور در آن زمان متفاوت بود به این صورت که زندگی اجتماعی وجود نداشت و زنبور به صورت انفرادی لانه سازی می کرد.

 حدود ۵۰ میلیون سال بعد دوره رشد و تکثیر گیاهان و گلها شدت گرفت بعد از آن زنبورها از حالت انفرادی خارج و زندگی اجتماعی را ترجیح دادند و جمعیت ها را به وجود آوردند.

 نزدیک به ۲۵ میلیون سال پیش یعنی زمانی که کوه های پرینه، آلپ، کارپات، قفقاز، البرز و سرانجام هیمالیا تشکیل شدند وقت ازدیاد شدید همه حشرات از جمله زنبور عسل فرا رسیده بود. از این زمان و حتی از ۴۰ میلیون سال پیش اثراتی از زنبور عسل به صورت سنگواره به دست آمده که اکنون در موزه های مختلف از جمله موزه زنبور عسل وایمار در آلمان نگهداری می شوند.

آثار قدیمی مربوط به زنبور عسل

روی دیوار غار پیکور در اسپانیا در یک اثر نقاشی شخصی از یک جمعیت زنبور عسل که در داخل حفره سنگی زندگی می کرده مشغول برداشت عسل است. این اثر متعلق به دوازده هزار سال پیش میباشد.بابلی ها و سومری ها و  ایلامی ها که همه همسایگان ایران زمان مادها بودند در نوشته هایشان بارها از زنبور عسل نام برده اند.

در روی دسته یک کارد مفرغی که حدود ۱۲۰۰  سال قبل از میلاد در لرستان ساخته شده بود شکل برجسته زنبور عسل دیده می شود. این کارد در موزه شهر بروکسل نگهداری می شود. بنابراین باید باور کنیم که ایرانی ها در آن تاریخ زنبور عسل را می شناختند و از آن استفاده می کردند.

 زنبور داری در قرون وسطی

قرون وسطی سال های پر رونق زنبورداری و تولید عسل در تمام اروپا بود و بیش از همه کشیش ها به کار زنبورداری می‌پرداختند ولی در سالهای ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی خود را از دست داد زیرا قیمت شکر به شدت پایین آمد و مردم و برای تهیه شیرینی ها بیشتر رو شکر آوردند.

زنبور عسل و قاره ها

زنبور عسل متعلق به قاره های قدیم آسیا، اروپا و آفریقا بوده است و همانند سگ به همراه صاحبش به قاره آمریکا منتقل شدند در آن زمان در قاره آمریکا زنبورهای عسل ریزی وجود داشتند که فاقد نیش هم بودند. نمونه این زنبورها هنوز هم در قاره آفریقا وجود دارد. سرخپوست های آمریکایی به خوبی با این حشرات مفید آشنا بودند و از آنها استفاده می کردند. گرچه این زنبورها راندمان تولید عسل کمی داشتند. 

در استرالیا هم مثل آمریکا هنگام کشف آن قاره زنبور عسل وجود نداشت. اولین جمعیت در سال ۱۸۲۲ در نزدیکی سیدنی پیاده شد.

وضع امروز زنبورداری جهان

امروزه به عنوان یکی از رشته های دامداری در تمام کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده است. زنبورداری رشته ای است که بدون وجود آن موفقیت در اکثر رشته های کشاورزی غیر ممکن می باشد.

 تقریباً در تولید بیشتر میوه ها و بذرها  وجود زنبور عسل برای گرده افشانی لازم و حیاتی است. زنبور عسل تا ۷۰ درصد باعث افزایش راندمان تولید میوه ها و بذر ها در زمین های کشاورزی و باغات می شود و این معجزه زنبور عسل است.

افریقا

آفریقا به عنوان بزرگترین تولید کننده موم در جهان نقش مهمی در زنبورداری بین‌المللی بازی می کند.بین نژادهای مختلف موجود در آفریقا نژاد APIS MELLIFERA CAPENSIS  با وجود این که از لحاظ ظاهر به بزرگی زنبور های اروپایی هستند. ولی فرقشان با همه زنبورهای جهان این است که این نژاد خاص کارگر هایشان می توانند تخم های بگذارند که به زنبور کارگر و یا ملکه تبدیل شود در صورتی که در هیچ نژادی در جهان چنین قابلیتی وجود ندارد. در سایر نژادها کارگران فقط می توانند تخم هایی بگذارند که به زنبور نر تبدیل شوند.

آمریکا

آمریکا قاره جدید با گیاهان ناشناخته برای زنبور عسل است. البته تعداد زیادی از گیاهان هم از قاره های قدیم به آمریکا آورده و کاشته شده اند. مقدار متوسط تولید محصول هر کندو در قاره آمریکا خیلی بیشتر از قاره های قدیم است و این نشان از قدرت تطبیق زنبور عسل با این قاره است.

آسیا

آسیا این قاره کهن مهد پرورش زنبور عسل بود و زنبور عسل از این قاره به سایر نقاط جهان انتقال یافت هم اکنون هم بزرگترین تولید کننده عسل در جهان است است. متوسط تولید عسل در قاره آسیا گرچه نسبت به قاره آمریکا پایین‌تر است اما با توجه به وجود تعداد قابل ملاحظه‌ای کلونی زنبور عسل در اینجا باعث شده است آسیا بزرگترین تولید کننده عسل در جهان باشد.

کشور ما نیز با تولید ۸۸ هزار تن عسل در سال چهارمین تولید کننده عسل جهان است. به لطف این تولید عظیم قیمت عسل در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین تر است گرچه سرانه مصرف عسل در کشور ما به یک کیلوگرم هم نمی رسد و از متوسط جهانی بسیار کمتر است. سرانه مصرف عسل در جهان ۲ کیلوگرم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *